
Onneksi on Tsemppi-Talo
Jokea eteenpäin Tsemppi-Talon kanssa
Olen käynyt Tsemppi-talon Kohtaamispaikassa jo hieman pitemmän ajanjakson ja käynnit tukevat ja helpottavat arjessa elämistä. Sairastan edelleen pitkäaikaista ja keskivaikeaaa masennusta, mutta koen Tsemppi-talon toiminnan auttaneen selviytymistäni, arjen askareissa ja - sujumisessa, myös kodin ulkopuolella. Minut otettiin hienosti vastaan heti ensimmäisestä päivästä alkaen enkä ole katunut kulkeutumistani ko. paikkaan. Olen saanut tavata erilaisissa tilanteissa olevia todella hienoja ihmisiä ja omat sosiaaliset taidot ovat selvästi kehittyneet näinkin lyhyen ajan aikana.

"Kiinnityin" Talolle nopeasti ja mielelläni käyn paikalla useaan kertaan viikossa, saan arkeen sekä hyvän päivärytmin että mielekästä tekemistä, masennuksen aiheuttamien ajatusten haalenemista. Talolla käyntien yhteydessä olen myös havainnut piirteitä, joista en aiemmin ollut tietoinenkaan. Hyvän ja luotettavan ilmapiirin vuoksi läsnäolo muitten seurassa on ollut luontevaa ja itsevarmuutta kehittävää, olen luonteva osa Kohtaamispaikan yhteisöä.
Pientenkin työtehtävien teossa oli alkuun jkv hankaluuksia, näistäkin on tullut osa päivittäin tehtäviä yhteisöön liittymisen syventyessä. Ns. menoryhmiin osallistuminen on tuonut uskallusta tutustua kotikaupunkiini erilaisiin kohteisiin tutustuessa sen lisäksi että itse lähteminen ulos on helpottunut.
Asiakas X
30.9.2024